vitomZpět na všechny články

Na co si dát pozor při koupi nemovitosti

Koupě nového bytu či domu je pro mnohé jednou z největších životních investic. Obzvlášť při nákupu své první nemovitosti člověk mnohdy propadá euforii z krásné lokality či vybavení bytu a zapomíná na ty skutečně podstatné věci. Níže shrnujeme tři základní rady, díky kterým se můžete vyvarovat velkým problémům.

1.  Vždy si zajistěte aktuální výpis z listu vlastnictví – dostanete jej buď přímo na katastrálním úřadě či na každém czech pointu. Můžete se tam dozvědět nejenom údaje o vlastníkovi nemovitosti, ale také skutečnost, zda je nemovitost zatížena zástavním právem, věcným břemenem, exekucí či zda není s nemovitostí spojeno právo třetí osoby zde „dožít“ apod.

2. Nepodceňujte prohlídku nemovitosti a okolní zástavby – dejte si načas při kontrole technického stavu nemovitosti, jehož nedostatky mohou být spojeny s velkými investicemi. Nevyhovující stav rozvodů, střechy, izolace domu atd. mohou způsobit hned zpočátku velké nepříjemnosti. Doporučujeme si také vyšetřit jeden den na obhlídku okolí, dostupnosti místa, zástavbu, vhodná je i kontrola územního plánu a stavebně technické dokumentace.

3. Pozorně si přečtěte kupní smlouvu. Důležité je správně nastavit okamžik vyplácení peněz prodávajícímu, který by neměl předcházet datu přepsání vlastnického práva k nemovitosti. Občanský zákoník dále smluvním stranám dovoluje upravit si v kupní smlouvě např. předkupní právo, důvody pro odstoupení od smlouvy, upřesnění odpovědnosti za vady, smluvní pokuty a další. V těchto bodech doporučujeme být velmi obezřetní a v případě pochybností se obrátit na odborníka.

Závěrem přejeme šťastnou ruku při výběru té správné nemovitosti a pokud bude potřeba, tým VITOM vám je vždy rád k dispozici.

Mgr. Soňa Vojáčková

Advokátka

[email protected]

Vaše nemovitost může být do měsíce mezi nimi

Ozvěte se nám

Tel773 070 440

nebo vám rádi zavoláme my, až se vám to bude hodit, nejpozději do 3 dnů

VITOM Group, sídlo VITOM House

Vídeňská 1014/18b
639 00 Brno - Štýřice

Tel773 070 440E-mail[email protected]

IČ: 27741851

VITOM Group je obchodní název pro společnosti VITOM reality a finance v.o.s., se sídlem Vídeňská 18b, Brno, 639 00, IČ: 277 418 51.