24. 11. 2022

Zpověď klientky: Pronajímání na vlastní pěst mě stálo energii i zdraví

Zpověď klientky: Pronajímání na vlastní pěst mě stálo energii i zdraví
Pronajímání bytu není vždy tak idylické a bezstarostné, jak si ho spousta majitelů maluje. Růžové brýle musí sundat hned s prvními problémy, které se objeví. Své o tom ví i naše klientka paní Světlana Ch. z Prahy, která se o svou nemilou zkušenost s námi podělila.

Vlastníte byt 1+1 v Praze. Proč jste se rozhodla si ho pořídit? 

Přemýšlela jsem, kam uložit peníze a investice do nemovitosti mi přišla jako ideální. Od začátku jsem chtěla byt pronajímat a každý měsíc si tak přilepšit k rodinnému rozpočtu. 

Jak se Vám dařilo byt obsadit? 

Ze začátku to bylo hodně těžké. Nájemníci se v bytě střídali jako na běžícím páse. Většinou šlo totiž o mladé páry, které si společné bydlení chtěly jen vyzkoušet. Takže jsem prakticky každého půl roku sháněla nové nájemníky. Až se mi nakonec podařilo narazit na pár, který v bytě zůstal osm let. Za celou tu dobu jsem o nich prakticky nevěděla.  

Proč se odstěhovali? 

Chtěli rodinu a byt 1+kk pro ně byl už malý. Našli za sebe ale náhradu, jejich rodinného příslušníka. 

Takže jste nemusela hledat žádného dalšího nájemníka. Byl taky tak bezproblémový? 

Bohužel ne. Protože se stěhoval v době koronakrize, kdy bylo setkávání lidí hodně omezené a každý se bál s někým stýkat, tak jsem mu jenom předala klíče a víc o něm nezjišťovala. Brzo se ale ukázalo, co je zač. Vyklubal se z něj totiž milovník divokých večírků, které pořádal přímo na bytě. Scházela se tam spousta „pochybných” lidí, kteří pili alkohol a pouštěli si hlasitou hudbu. 

Co na to sousedi? 

Těm se to samozřejmě nelíbilo. Začali si na něj stěžovat, několikrát volali i policii, pro kterou byl nájemník „známá firma". Žádné domluvy ale nezabíraly. Brzo mi proto došla trpělivost a pohrozila jsem mu výpovědí.   

Zafungovalo to? 

Jenom na chvíli. Přesně po čtyřech měsících začalo všechno nanovo. Neměla jsem už sílu ani energii celou situaci řešit. Přidaly se mi zdravotní problémy, se kterými jsem musela bojovat. Pohrávala jsem si tak s myšlenkou, že byt prostě prodám. Pak jsem ale na Facebooku narazila na službu GarantovanyNajem.cz

Jak vám pomohla?  

Díky ní se konečně věci daly do pohybu. Stačil jeden telefonát. Veškerou komunikaci na sebe převzal pan Petr, který nájemníkovi předal oficiální výpověď a díky jeho ráznosti a nesmlouvavosti se mu povedlo ho k odchodu přesvědčit. Hodně se mi ulevilo, když byl nájemník konečně pryč. Mrzí mě, že jsem o službě nevěděla dřív. Mohla jsem si ušetřit starosti i peníze. Od nájemníka jsem neviděla poslední nájem, a navíc jsem ze svého musela zaplatit všechny škody, které po něm na bytě zůstaly. Rozbitý nábytek, postel na odpis, zakouřené stěny. Než jsem všechno dala do pořádku, stálo mě to asi třicet tisíc. 

A jak to vypadá teď? 

V bytě už je nový nájemník. Já sama nemusím nic řešit, veškerou odpovědnost i rizika na sebe vzala služba GarantovanyNajem.cz – od výběru nájemníka až po péči o byt. Kontroluju tak jen to, jestli platba každý měsíc dorazila na můj účet.

Také řešíte nějaký zapeklitý problém s vaší nemovitostí, se kterým si nevíte rady? Dejte nám vědět, společně najdeme to nejlepší řešení právě pro vás.