Jak funguje vyúčtování služeb a energií

Rozcestník – Vyúčtování

Co vás určitě zajímá, jsou vyúčtování. Pojďme si představit, jak u nás vlastně vyúčtování služeb a energií funguje a kdy ho můžete očekávat. 

Služby

Jednotlivá vyúčtování jsou připravována správami budov (SVJ) zpravidla do 4 měsíců od ukončení zúčtovacího období (konec roku). To znamená, že v optimálním případě bychom měli během května obdržet veškeré podklady pro vyúčtování. Tyto podklady bez prodlení předáváme oddělení Vyúčtování, které je dále zpracovává. 

 

Jak dlouho potom trvá, než vyúčtování dostanu já? 

 

Může to být měsíc, někdy dva. Záleží, jak komplikovaný je váš případ. 

 

  1. Zaslané podklady jsou od správy domu spočítané na jeden kalendářní rok (může to být ale i méně). Nicméně my vše musíme přepočítat, protože vy v našem bytě bydlíte například jen od dubna do prosince. Potom po vás nemůžeme chtít všechny náklady, některé jdou za majitelem , proto je musíme ze zaslaného vyúčtování vyškrtnout. Abychom k vám tedy byli maximálně fér, prakticky celé vyúčtování rozebereme na částice a sestavujeme znovu. 
  2. Někdy se stane, že je v podkladech od správy budovy chyba, kterou následně řeší opravná vyúčtování. A my čekáme na jejich zpracování a zaslání. Pokud jste od nás mezitím vyúčtování už dostali, musíme i my vystavovat opravné vyúčtování. 
  3. Stává se, že neobdržíme zcela kompletní podklady, abychom byli schopni vyúčtování zpracovat. Čekáme tedy na dodání chybějících údajů.  
  4. I když na vyúčtováních pracujeme bez prodlení celý rok, největší nápor je samozřejmě před prázdninami. Každé vyúčtování ručně zpracováváme a následně kontrolujeme, abyste platili skutečně jen to, co máte. Nic navíc.  

Energie 

Pokud nemáte energie (elektřina, plyn) napsané přímo na vaše jméno, ale jsou vedené na nás, postup je podobný jako u vyúčtování služeb. Vyúčtování však neposílá SVJ, ale přímo dodavatelé energií. V našem případě PČE. Existují dvě varianty: 

 

  • Energie jsme přepisovali na vás. Zálohy platíte přímo dodavateli a vyúčtování vám bude zasílat přímo PČE.  
  • Energie jsou psané na nás. Zálohy platíte v rámci nájemného a služeb v evidenčním listu a vyúčtování budeme zpracovávat my mezi vámi a případně dalším podnájemníkem. To tedy znamená, že: 

 

  1. Zaslané podklady od dodavatele mohou být spočítané pro různá období. U energií nám podklady chodí po celý rok, kdy záleží na datu přepisu energií (například uprostřed roku kvůli lepším cenám za energie) a také na termínu, kdy distributor udělal odečty energií. Pokud jste u nás nebydleli po celé období, na které je vystavena faktura, rozpočítáváme energie dle data platnosti vaší podnájemní smlouvy a také odečtených stavů z Protokolu o předání/převzetí. Abychom k vám byli maximálně fér, kontrolujeme také dodavatelem zaslané stavy a prakticky celé vyúčtování rozpočítáváme znovu. 
  2. I zde se může stát, že dodavatel udělá chybu. Pokud se nám jeho vyúčtování nezdá, například je nedoplatek příliš vysoký, zjišťujeme, zda je v pořádku a zda se nestala nějaká chyba. 
  3. Stejně jako u vyúčtování služeb se může stát, že nápor bude kvůli velkému množství přepisů největší v jednom období. I když se na to připravujeme a posilujeme náš tým, ne vždy vše stíháme tak, jak bychom chtěli. 

Pokud se tedy odstěhujete v průběhu roku a už u nás nebydlíte, může se stát, že vám vyúčtování služeb a energií přijde až v momentě, kdy už máte nové bydlení. Abychom vám částky neodhadovali a vše proběhlo v pořádku podle řádně nachystaných podkladů, vyplatí se určitě počkat. Prosíme tedy o pochopení. 
 

Jak ušetřit a mít poplatky za energie co nejmenší? 

Věděli jste například, že spotřebič v zásuvce spotřebovává elektrickou energii, i když se tváří jako vypnutý? Je totiž stále v tzv. pohotovostním režimu. Díky spínacím hodinám v zásuvce můžete mít nastavené, kdy daný spotřebič nejčastěji používáte a například přes dopoledne a přes noc ho mít skutečně odpojený. 

 

Ušetřit je možné také na běžném provozu domácnosti. Například při vaření používejte jen takové množství vody, které potřebujete, používejte správnou velikost hrnce na danou varnou plotýnku a pokličky, aby vám zbytečně neunikalo teplo. 

 

Mytím nádobí v myčce ušetříte 30–65 % vody. Stejně tak u sprchování ušetříte 30–50 litrů oproti koupeli. 

 

Krátké a důkladné větrání s okny dokořán je optimálním způsobem. Nejenže se tak vymění víc vzduchu, ale navíc se neochladí zdi jako při pomalém větrání ventilačkou. 

 

Na našem blogu najdete spoustu dalších tipů, jak ušetřit na energiích.