Autor: Viktor Mejzlík
25. 7. 2022

Viktor Mejzlík pro Český rozhlas: „Nabídka nemovitostí někde stoupla i o 100 %"

Viktor Mejzlík pro Český rozhlas: „Nabídka nemovitostí někde stoupla i o 100 %"
Realitní trh se v současné době otřásá v základech. Nemovitostí na prodej přibývá, zatímco poptávka po nich naopak klesá. A to dokonce i přesto, že prodávající jsou stále více ochotni z ceny zlevňovat. Obzvlášť ti, kteří potřebují prodat opravdu rychle. 

Nabídka bytů a domů na prodej stoupla i o 100 % 

Nabídka bytů a domů na prodej stoupla někde i o sto procent, jedná se tak o nejrychlejší růst za posledních osm let. Na vině jsou především zvyšující se úrokové sazby České národní banky, kvůli kterým se vlastní bydlení stává pro spoustu lidí nedostupné. A to nejen proto, že si ho nemohou dovolit z hlediska vlastních finančních zdrojů, ale nesplní ani podmínky k získání hypotéky. Zájem o nemovitosti tak mají hlavně lidé, kteří disponují hotovostí nebo prodávají stávající nemovitost a chtějí si pořídit jinou. Poptávka tak výrazně klesá.  

Prodávající jdou s cenou o 10-15 % dolů 

Spolu s nárůstem počtu nemovitostí a se zvyšující se nabídkou, logicky půjde dolů cena nemovitostí. V současnosti se bavíme o poklesu v jednotkách procent napříč republikou. „Nutno však říct, že se jedná o optické snížení na trhu, které je výrazně menší než to skutečné. Zatímco veřejně se na cenách nijak neprojevuje, realita z naší praxe je taková, že pokud někdo skutečně potřebuje prodat, musí jít s cenou nemovitosti řádově o stovky tisíc korun dolů a snížit částku o 10-15 %,” Ani to však – na rozdíl od předchozích let – nezaručuje, že se kupec skutečně najde. Největší slabinou realitního trhu je totiž právě velká nejistota ohledně toho, co se bude dít dál. Chce to tedy obrnit se trpělivostí a vytrvalostí. „Na tahu jsou hlavně prodávající. Právě na nich záleží, jestli zachovají klid nebo začnou v panice nemovitosti zlevňovat a strhnou tak lavinu padání cen nemovitostí.” 

Koupit, nebo vyčkat? Záleží na okolnostech 

Jak tedy v současné době zachovat? Na to jsme se zeptali Viktora Mejzlíka: „Záleží na situaci, ve které se nacházíte. Pokud řešíte vlastní bydlení, nevyčkávejte, co se bude na realitním trhu dít. Pokud si chcete pořídit nemovitost na investici, třeba na hypotéku, pak je naopak lepší počkat, protože sazby jsou opravdu hodně nevýhodné. Raději peníze, které máte, krátkodobě investujte do nástrojů, které garantují výnos, například do duhopisů. Pokud potřebujete prodat teď hned, pak konejte co nejdřív. Vyčkávací strategie se v tomto případě opět nevyplatí, předpokládáme totiž, že stávající situace bude trvat minimálně do příštího roku a otáčet se začne až někdy na podzim. Pokud nemusíte nemovitost prodat, těžte z růstu nájemních cen a pronajměte ji. Svěřte ji agentuře, která vám bude garantovat nejen stav bytu, ale i pravidelné nájemné."


Zajímá vás víc?

Ozvěte se nám, probereme možnosti vzájemné spolupráce a najdeme pro vás nejvýhodnější řešení.

Vyberte si nemovitost