vitomZpět na všechny článkyPronájem nemovitostí

Jak pronajímají byty profesionálové?

Zajímá vás, jak funguje pronajímání nemovitostí přes naši společnost? Prozradíme vám, jak určujeme výši nájmu, hledáme nájemníka, co vše zařizujeme od podpisu smlouvy, po předání bytu a i následně.

Určení výše nájmu

Naše firma spravuje vysoké portfólio bytů a naši zkušení obchodníci se v oboru skutečně orientují a mají přehled o cenách nemovitostí. V případě, že si však nejsme jisti, postupujeme následujícím způsobem:

 

 • Na realitních serverech vyhledáme alespoň 10 nemovitostí, které se podobají oceňované nemovitosti. A to svou dispozicí, či vybavením a nachází se ve stejné lokalitě.
 • U každé z takto vyfiltrovaných nemovitostí vypočítáme cenu za 1m2 , kterou následně zprůměrujeme.
 • Poté tuto průměrnou cenu za 1m2 vynásobíme počtem m2 užitné plochy nemovitosti, kterou oceňujeme

 

Pozor: ne vždy m2 ovlivňuje cenu rovnoměrně a přímou úměrou. Některé lokality jsou specifické a nelze u nich aplikovat jednotnou cenu na celou lokalitu. V takovém případě hraje roli zkušenost člověka, který byt naceňuje.

 

Důsledky nesprávně stanovené ceny:

 • Nízká cena = ušlý příjem
 • Vysoká cena = dlouhotrvající inzerce a ušlý nájem

 

Důsledky dobře stanovení ceny

 • Optimální příjem bez velkých mezer
 • Úsměv na tváři

 

Právě z uvedených důvodů je potřeba se dobře orientovat na realitním trhu, mít velké zkušenosti s obchodováním a umět vyhodnocovat inzerce v krátkém čase. 

 

Najdeme nájemníka

Způsobů, jak najít ty správné nájemníky, je hned několik. Vzhledem ke skutečnosti, že pronajímáme více nemovitostí, tak jsme v kontaktu s velkým množstvím lidí. Lidé, kteří se na nás obrací s poptávkou bytu, si ukládáme a tím získáváme databází potenciálních nájemníků. Ve chvíli, kdy máme v nabídce nový byt, již víme, komu můžeme volat.

Pokud nemáme zájemce z řad našich stávajících klientů, začínáme nemovitost veřejně inzerovat.

Základní pravidlo zní, že čím více lidí nemovitost uvidí, tím snáze se pronajímá. Výsledkem je rychlost jejího pronajmutí a tím i dobrá cena. S postupujícím časem inzerce totiž klesá cena nabídky.

Pro profesionální inzerát jsou nezbytné kvalitní fotografie a popisek. Velmi dbáme na to, aby byly fotografie skutečně hezké, profesionální, a aby z nich zájemce poznal, jak nemovitost reálně vypadá. Fotíme i detaily a zajímavosti, protože někdy právě fotografie řekne více, než samotný text.

Takto přichystané fotografie a text prezentujeme zájemcům. Používáme například:

 

 • Inzerci na realitních serverech (co nejvíce kvalitních a velkých inzertních serverů je předpoklad pro úspěch)
 • Facebook
 • Letáčky do schránek
 • Realitní časopisy

 

Inzerci v časopisech a na některých serverech můžeme zajistit pouze my, tedy realitní obchodníci. Fyzickou osobu na tato média nepustí. Servery pro soukromou inzerce nepoužíváme, protože se na nich zpravidla nesdružuje naše cílová skupina solventních nájemců.

 

Zájemci se ozývají

V tomto stádiu již přicházejí na řadu samotné prohlídky. Máme za sebou celý tým lidí, kteří se věnují pouze pronajímání bytů. Znají požadavky zájemců, vědí, na co se zeptat a ovládají umění obchodních dovedností.

Zájemci jsou mnohdy neúprosní a proto je potřeba vědět, jak odpovídat na jejich námitky, jako například:

 

 • Nájem je příliš vysoký
 • Musím si to rozmyslet
 • Chci slevu
 • Byt není podle mých představ

 

Zájemce řekl ANO, co teď?

Naše pravidlo zní, že se nedohodneme hned s prvním zájemcem, který řekne „ANO“.

Jak totiž můžeme vědět, že je solventní, a že se později nepřihlásí zájemce, který bude lépe vyhovovat požadavkům majitele nemovitosti? Tyto informace na počátku samozřejmě nemáme, a proto si jej ověříme. Ověřujeme, zda daný člověk nemá exekuce, není hledán policií, dále zjišťujeme, proč se chce stěhovat, kolik lidí bude v bytě bydlet, jak dlouho plánuje bydlení a ptáme se na další otázky, které nám napoví, zda to je a nebo není vhodný kandidát na to stát se perfektním partnerem a především spolehlivým nájemníkem.

Pokud zájemce prošel tímto filtrem, přikračujeme k dalšímu kroku. A tím je dokumentace.

 

Připravíme smlouvy

Smlouvy jsou bez diskuze jednou z nejdůležitějších součástí nájemního vztahu. Můžeme totiž vybrat na první pohled nejlepšího nájemníka, jeho situace se ovšem může po dobu nájemního vztahu změnit. Může se například rozejít s partnerem, ukončit pracovní vztah, odstěhovat se do jiného města, a podobně.

 

Na co musí smlouva myslet?

Smlouva musí obsáhnout všechny možné scénáře. Smlouvy, které využívám, jsou naším týmem právníků pravidelně aktualizovány s cílem stát se neprůstřelnými. Každá zkušenost je naším týmem konzultována a po poradě zanesena do smluv. Zkušenosti s pronajímáním máme již od roku 2007 a tu chybu, že bychom používali z internetu stahované smlouvy skutečně neděláme. 

 

Jaký je tedy postup, když si zájemcem vzájemně řekneme ANO?

 

 • Se zájemcem podepíšeme rezervační smlouvu.
 • Pošleme smlouvy a veškeré přílohy se smlouvou související
 • Domluvíme si termín podpisu na co nejbližší termín
 • Podpis podnájemní smlouvy (u podpisu smlouvy skládá podnájemce jistotu)
 • S klientem se domlouváme na termínu předání bytu

 

Předání bytu

Společně s majitelem byt novému nájemníkovi předáme na základě našeho předávacího protokolu.

Nechcete řešit následné požadavky podnájemníků, výpovědi, nezaplacené nájmy nebo znehodnocení vašeho bytu?

 

Můžeme vám nabídnout mnohem víc

Spolupracujeme s firmou Garantovaný nájem, která se vás umí postarat o vše.

Disponuje Zákaznickým servisem, kam se mohou nájemníci s čímkoli obracet, řeší za vás přepisy energií, komunikaci s nájemníky, vyúčtování služeb, opravy a úpravy vašeho majetku. Byty automaticky pojistí a vrací vždy v původním stavu tak, jak jí byly svěřeny.

Chcete se dozvědět více? Podívejte se na garantovanynajem.cz

Do měsíce zde můžete najít i váš úspěšný příběh

Ozvěte se nám

Tel773 070 440

nebo vám rádi zavoláme my, až se vám to bude hodit, nejpozději do 3 dnů

VITOM realitní ekosystém

Táborská 4531/48
615 00 Brno - Židenice

Tel773 070 440E-mail[email protected]

IČ: 04426169

VITOM realitní ekosystém je obchodní název pro společnosti Garantovaný nájem, a.s.., se sídlem Vídeňská 18b, Brno, 639 00, IČ: 04426169.